СБУ – не Ватикан, - Баканов

СБУ – не Ватикан, - Баканов

СБУ – не Ватикан, не держава в державі, тут не буде окремих законів і обраних, – так сформулював свою позицію очільник Служби Безпеки України Іван Баканов


Іван Баканов – один із найзагадковіших топ-посадовців нової влади. Глава СБУ за перші півроку своєї роботи не дав жодного інтерв’ю. Та пощастило Главкому. 

В опублікованному виданням інтерв’ю  з Бакановим зазначена важлива деталь: Баканова з президентом Зеленським пов’язує дружба довжиною в життя. Обидва з Кривого Рогу, виросли в одному під’їзді. Про ступінь довіри Володимира до Івана говорять кілька фактів: саме юрист Баканов очолював ПАТ «Студія Квартал-95» – імперію шоумена Зеленського, і саме Баканову політик Зеленський доручив створювати свою партію, а згодом керувати виборчим штабом.  

«Ніхто не міг уявити, що я опинюся в Службі безпеки»

Служба безпеки – закрита кастова система, а ви – людина, яка прийшла сюди ззовні. Як вас сприйняли?

-Ну, я б не сказав, що це система. Це – системи. І, мабуть, вони не кастові, а кланові. Клани мені тут не раді, звісно. Не скажу, що звично, але я почуваю себе тут впевнено.

Що для вас було найважчим за ці перші пів року?

-Складного, у сенсі неподоланого, в принципі нічого немає. Дратує саботаж верхівки,  надихає професіоналізм рядових працівників.

Як відбувалась передача справ? Ви спілкувались з Грицаком, зустрічались?

Так, Василь Сергійович прийняв мене в Службі безпеки, представив колективу, попросив всіх допомагати. Зазначив, що це звичайна справа, коли змінюється керівництво при зміні політичного керівництва і Служба повинна підтримати і нового президента, і нового керівника СБУ.

Чи відчуваєте ви, що вплив попереднього керівництва на СБУ досі зберігається? Доводилось чути, що Порошенко отримує інформацію з СБУ швидше, ніж Зеленський. Ви фіксували факти такого витоку інформації?

Прямого впливу колишнього керівництва на СБУ немає. Але будьмо реалістами: вони п’ять років формували кадрову політику. Звісно, у них тут є прихильники, вони можуть отримувати якусь інформацію, але не швидше за СБУ та президента.

«Спочатку мої рішення виконувались, але повільно»

Чи відчували ви за цей період протидію?

-Система не сприйняла мене дружно. Звісно був супротив, саботаж. Але я ставлюся до цього спокійно, тому що будь-який новий керівник на будь-якому підприємстві стикається з тими самими проблемами, з якими стикнувся я.

У чому виражався саботаж?

-Коли мої рішення виконуються, але повільно. Служба безпеки України є військовою структурою, тут нема ніяких дискусій, люди звикли виконувати накази. Разом з тим, звісно, накази можна виконувати негайно, а можна – з плином часу. У перші тижні накази виконувалися «трішечки згодом».

Все, що не дуже швидко виконувалось, виконалось?

-Так, все виконалось.

За саботаж карали?

-Це такий тихий саботаж. В Службі безпеки працюють фахівці високого рівня. Вони не можуть відкрито порушувати накази командира.

Новий керівник Державної митної служби Максим Нефьодов зізнався, що його консультує Валерій Хорошковський, який свого часу очолював це відомство. Але Валерій Іванович керував не лише митницею, але й СБУ. Ви випадково не користуєтесь порадами цього ж досвідченого попередника?

-Сьогодні в Службі безпеки працює 27 тис. людей. Відбувається спілкування з колективом, обговорення питань: є колегія Служби безпеки, є заступники, є директори департаментів…

Порадами Валерія Івановича Хорошковського я не користуюся, з ним не спілкуюся, навіть не знайомий.

Але є й інші попередники – Ігор Смешко, наприклад. З ним зустрічалися?

-Зі Смєшком не зустрічався, ніякі питання щодо роботи СБУ не обговорював. Хоча під час виборчої кампанії мав контакти з представниками Смєшка, як і з представниками інших політсил. Але тоді ніхто не міг уявити, що я опинюся в Службі безпеки.

До речі, коли і як визріло це рішення? У вас із президентом тривала історія довірливих стосунків. Саме тому вам дісталась Служба безпеки? Коли саме Зеленський озвучив вам цю ідею?

-Вже після другого туру. Це відбувалось в кабінеті на Банковій. «Підеш? Піду!». Ну, і все.

Як ви сприйняли цю пропозицію?

-Спокійно. Це важлива посада, важлива ділянка роботи. Тому я прийняв цю пропозицію, усвідомлюючи весь тягар.

Вам пропонували лише цю посаду чи все ж був вибір?

-Ні. Президент – лідер, в принципі, відчуває, хто повинен де працювати.

Але вибір таки був?

-Вибір був.

Між чим і чим?

-Я залишу це історії.  

 Повний текст читайте ТУТ.